Еволюція стану українців: Як змінився ринок психологічних послуг за останні п’ять років
Кількість українських компаній, які впровадили програми психічного здоров’я, зросла на понад 50% з 2019 по 2024 рік. А середня вартість консультацій збільшилась на 50−100%. Які зміни ще відбулися на ринку психологічних послуг?

Автор статті:
Людмила Скрипник - Со-Founder 4ID, корпоративний психолог

Опубліковано на: NV

Протягом останніх п’яти років український ринок психологічних послуг зазнав помітних змін, які значною мірою обумовлені соціально-економічними факторами, минувшою пандемією COVID-19 і війною, що триває. Цей період виявився ключовим для розвитку сфери психічного здоров’я та зміни ставлення суспільства до психотерапії.


Кількість українських компаній, які впровадили програми психічного здоров’я, зросла на понад 50% з 2019 по 2024 рік. Особливо це стосується великих корпорацій і міжнародних компаній. Середній і малий бізнес теж починає долучатися до цього тренду, але поки в меншому масштабі. Попри те, що середня вартість консультацій зросла з 2019 року подекуди на 50−100%, провайдери wellbeing програм не відчувають падіння інтересу до них з боку українського бізнесу.

IT і фінансовий сектор є лідерами у впровадженні корпоративної психотерапії. Близько 60−70% компаній з цих галузей мають програми підтримки психічного здоров’я, що підтверджує і наш досвід — до сфери ІТ належать більше третини наших клієнтів.

Що ми спостерігаємо в Україні: тенденції 2019−2024 років

Ми заснували компанію напередодні пандемії, тож маємо власну статистику щодо еволюції стану українців.
Зокрема можемо стверджувати про наступну динаміку:

  • Зростання попиту на психологічну допомогу. Стрес, тривожність і депресивні стани значно поширилися серед населення. Звернення за психологічною підтримкою до фахівців почастішали, особливо серед внутрішньо переміщених осіб та людей, які виїхали.
  • Зміна запитів. До 2021 року основними запитами були стрес, вигорання та проблеми в особистих і професійних стосунках, популярними були питання саморозвитку та самопізнання. Після 2022 очікувано почастішали звернення щодо втрати близьких, апатії, страхів перед майбутнім, екзистенційних питань.
  • Фокус на психоосвіту. Психоедукація стала важливою в організаціях, де допомагають людям відновити баланс і справлятися з тривалим стресом.
  • Війна вплинула на всіх:
— Діти переживають глибокий емоційний стрес, що призводить до підвищення попиту на дитячих психологів.
— Доросле цивільне населення страждає від тривожності, стресів та страхів перед майбутнім — це привід для запровадження більшої кількості програм комплексної психологічної підтримки та поширення психоедукативних програм.
— Військовослужбовці та ветерани потребують особливої уваги зі сторони військових психологів.

Наш досвід повністю підтверджується спостереженнями Міністерства охорони здоров’я України. За даними МОЗ України, за дев’ять місяців 2024 року до фахівців первинної ланки звернулися зі скаргами на психічне здоров’я 353 049 пацієнтів — це більше ніж утричі перевищує торішні показники.

Зростання пов’язане із наслідками війни, що спричинило стрес, тривожність, виснаження, апатію та депресії, інші психологічні проблеми. Близько 70% звернень цього періоду стосувалися тривожності, депресії та проблем зі сном.

ТОП 10 спостережень за станами наших клієнтів в жовтні 2024

В жовтні цього року українці найчастіше звертались до нас, як провайдера психологічної підтримки та добробуту, з такими запитами:

  • Хронічний стрес та виснаження організму впливають на продуктивність, стосунки й загальний стан людини, погіршуючи її самопочуття. Це відображається на всіх сферах життя.
  • Психологічні травми, такі як втрата близьких і домівки, залишають глибокий слід у психіці, і без допомоги впоратися з цим часто неможливо.
  • Під час війни депресії, тривожність та панічні атаки стають частішими, особливо восени, що супроводжується проблемами зі сном, апетитом та відчуттям порожнечі.
  • Ангедонія проявляється в тому, що раніше приємні речі вже не радують, навіть якщо є сили працювати й жити.
  • Люди відчувають дратівливість і агресивність, що зливається на рідних та колег через внутрішню напругу та брак сил впоратися зі складнощами.
  • Почуття провини та безпорадності виникають через неможливість зробити більше або покращити власний стан.
  • Особистісні кризи викликають втрату віри й надії, але водночас стимулюють пошук себе та бажання змін, що спонукає людей звертатися за допомогою.
  • Розлучення, переїзди чи професійні зміни є викликами для психіки, яка не завжди легко адаптується до життєвих перемін.
  • Пошук балансу між війною, роботою та життям супроводжується почуттям провини за те, що робиш недостатньо, і водночас браком сил для звичних завдань.
  • Невпевненість у майбутньому, страх за життя та тривога через війну посилюють відчуття непевності.

Виклики, що стоять перед ринком

Попри позитивні зрушення, ринок психологічних послуг стикається з низкою викликів.

По-перше, це фахівці. Перш за все, потрібна краща фахова підготовка, адже деяким молодим спеціалістам бракує досвіду та підтримки для досягнення високих стандартів професіоналізму. Якісна освіта — це не тільки навчання в профільному ВНЗ, але і також навчання та сертифікація в одному з методів психотерапії, яке може тривати 4−5 років і більше, а потреба у кваліфікованих спеціалістах актуальна саме «на зараз».

По-друге — стигматизація. Хоча ставлення суспільства до психічного здоров’я змінюється, стереотипи все ще залишаються — це стримує багатьох від звернення по допомогу. Опитування 2023 року засвідчили, що 46% респондентів ніколи не відвідували психолога або психотерапевта і не планують. І якщо 42% навіть потребували психологічної допомоги, то зверталися за нею лише 5% людей.

По-третє — міф про недоступність психологічної підтримки. Поширеною є думка про високу вартість консультацій психологів. Проте чинні державні програми та проєкти міжнародних організацій створили ринок психотерапевтичних послуг, що є доступний кожному.

Перспективи: а що у майбутньому?

Майбутнє ринку психологічних послуг залежить від готовності фахівців адаптуватися до потреб суспільства, від підтримки держави та популяризації психотерапії як важливої складової загального добробуту.

З 2019 року люди почали більше говорити про свої емоційні переживання, зокрема в контексті стресу, тривоги та депресії — багато українців визнали, що фахова підтримка є важливою для подолання життєвих викликів.

Ключовими аспектами майбутнього ринку психотерапії можна вважати наступні напрями:
  1. Технології та онлайн-терапія. Віртуальні сеанси стають загальноприйнятою практикою — терапія стає доступнішою через чат-боти, на основі месенджерів, якими користуємося щодня, сайти, платформи для онлайн-консультацій.
  2. Інтеграція з медициною. Зростає співпраця між психотерапевтами, лікарями-психіатрами, фізіотерапевтами, лікарями-нутріціологами та іншими фахівцями для комплексної взаємодії — формується увага до психічного здоров’я як частини загального медичного догляду.
  3. Попит на спеціалізовані методи. Збільшується важливість розширення спеціалізованої освіти — в додаток до психотерапевтичної в певному методі, потрібні окремі спеціалізації по роботі з військовими та ветеранами, по роботі з кризовими станами та травматичним досвідом, посттравматичними розладами.
  4. Превенція психічних розладів. Більше уваги приділяється запобіганню психічним проблемам через програми, що навчають керувати стресом та емоціями.
  5. Зростання обізнаності. Кампанії, спрямовані на підвищення усвідомленості важливості психічного здоров’я, допомагають зменшити стигму і мотивують людей активніше звертатися за допомогою.
Багато що зроблено і багато «в процесі». Зокрема, бізнес є активним амбасадором підтримки ментального здоров’я — українські компанії усвідомлюють важливість турботи про психологічний добробут співробітників і інвестують в цей напрямок.

Для підвищення продуктивності та створення мотивованої команди необхідно діяти комплексно: систематично відстежувати емоційний стан працівників, впроваджувати профілактично-освітні програми, формалізувати процедури й інтегрувати їх у всі бізнес-процеси. Загалом, впровадження програм психічного здоров’я — це вже давно не тренд, а необхідність, надто для українців в умовах війни.