Загальний адаптаційний синдром, відомий також як «синдром стресу», був вперше описаний Гансом Сельє у 1936 році. Це концепція в психології, що відображає реакцію організму на стресор (фактор стресу).
Реагуючи на стрес, наше тіло проходить через три стадії:
- Стадія тривоги або загальної тривожної реакції. Організм реагує на стресор швидкими фізіологічними змінами, такими як підвищений пульс, підвищення або зниження артеріального тиску, ріст рівня глюкози в крові та інші. Щойно організм відчуває зміну умов, ресурси його мобілізуються.
- Посилення загальної резистентності до стресових впливів або Стадія спротиву. Якщо дія стресора триває, організм намагається «призвичаїтись» до нього. У цей період можуть спостерігатися певні зміни у функціонуванні органів, які допомагають адаптуватися до стресу та пристосуватися до мінливих обставин — в цей період змінюються звички та навіть реакції людини на оточення.
- Стадія виснаження. Якщо стресор триває довго або є надмірним, ресурси організму вичерпуються, що може призвести до виснаження і зниження його здатності до адаптації. Відбувається розлад механізмів саморегуляції — на фізіологічному рівні порушуються обмінні процеси, що своєю чергою призводить до зниження загального імунітету та здатності до адаптації за несприятливих умов.
Після проходження третього етапу ЗАС, коли організм переживає виснаження від тривалого стресу, можна очікувати на різноманітні реакції — від постійної втоми та втрати енергії до проблем зі сном, втратою апетиту та навіть серйозних проблем зі здоров'ям, як от загострення хронічних захворювань.
Тривалий стрес і виснаження вимагає певного часу для відновлення, якого ми зараз зазвичай позбавлені. Але навіть якщо і є можливість поставити життя на паузу, не всі здатні пройти відновлення самотужки — багато хто потребує фахової психологічної підтримки.
Тенденція постійного зростання запитів на психологічні консультації серед співробітників всіх наших корпоративних клієнтів вказує на те, що така підтримка вкрай потрібна людям. Варто зауважити, що співробітники потребують саме довготривалого консультування для стабілізації свого емоційного стану.